Arctium Lappa – Rrodhe e madhe; Pastruese e gjakut

 

Arabisht: قرطب أكبر – Kurtub Ekber.

Anglisht: Greater Burdock.

Emri shkencor:  Arctium Lappa L.

Rrodhja është bimë 2 vjeçare. Lartësia e bimës arrin 1-2 m. Lulet ngjyrë vjollcë të cilat lulëzojnë në mesin e verës. Kjo bimë gjendet kryesisht në zonat e buta të Mesdheut, ishujt Britanikë, Lindja e mesme, Kina dhe Japonia.

Gjatë mesjetës kishte përdorim të gjërë në guzhinë por tani përdoret vetëm në guzhinën Kineze, Japoneze, Italiane, Braziliane dhe Portugeze. Në Japoni ajo kultivohet dhe përdoret në gatime të ndryshme.

Vlerat përmbajtëse të Rrodhes së madhe: Energji, Carbohidrates, Sheqer, Fibra dietike, Fat, Protein, Vitamins: B1, B2, B3, B5,B6, B9,C, E, K. Minerale: Calcium, Iron, Magnesium, Phosphorus, Potasium, Sodium, Zink.

Dobitë mjekësore të rrodhes së madhe

– Rrodhja konsiderohet si bar i keq por ajo ka shumë dobi mjekësore.

– Është pastrues i mirë i gjakut dhe largon toksinat nga trupi.

– Largon puëërrat,  skuqjen e lëkurës, ekzemën,  dhe ndihmon shërimin e plagëve.

– Pastron sistemin limfatik të trupit dhe forcon trupin.

– Largon marramendjen dhe  të përzierat.

– Ndihmon për kurimin e Diabetit dhe çrregullimin e sheqerit në gjak.

– Lufton krimbat e zorrëve.

– Ndihmon sistemin e frymëmarrjes, astmën dhe acarimet në fyt.

– Ndihmon për kurimin e Pneunemisë.

– Ndihmon për largimin helmimit të insekteve dhe zvarranikëve.

– Ndihmon për forcimin e flokëve dhe nxit mbirjen e tyre.

– Ndihmon për kurimin e reumatizmës dhe artritit.

– Qetëson çrregullimet e nervit shiatik.

– Ndihmon tretjen dhe pastron mëlçinë.

– Ndihmon  për kurimin e sëmundjeve të veshkave.