Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

October 2017

RREGULLA ME TË CILAT DUHET TË JETOJMË

By | 2017-10-20T18:11:25+00:00 October 20th, 2017|Arti Jetesës|

RREGULLA ME TË CILAT DUHET TË JETOJMË TË GJITHË Nëse të gjithë do i zbatonim këto rregulla, jeta do të ishte shumë më e lehtë dhe do kishte më shumë dashuri dhe respekt në mesin e njerëzve. RREGULLI 1 Jini të vetëdijshëm në atë që NUK duhet të bëni; është e rëndësishme të njohësh dhe [...]

Comments Off on RREGULLA ME TË CILAT DUHET TË JETOJMË

Ushqime që dëmtojnë shëndetin seksual

By | 2017-10-19T20:32:33+00:00 October 19th, 2017|Shendeti Seksual|

Ushqime që dëmtojnë shëndetin seksual Nëse ju ose partneri  juaj ndiheni të dobët, ose nuk mund të keni fëmijë, kjo mund të jetë edhe prej ushqimeve që konsumoni çdo ditë. Testosteronet dhe estrogjeni luajnë role me rëndësi jetike në trupat e të dy gjinive dhe, nëse nuk keni një raport të mirë me njëri-tjetrin, mund [...]

Comments Off on Ushqime që dëmtojnë shëndetin seksual

Gjurmët e Bardha të Aeroplanëve

By | 2017-10-19T15:18:51+00:00 October 19th, 2017|Te ndryshme|

Dëshmi të pakundërshtueshme që ne të gjithë po mbulohemi me helm; Më shumë se 800 ton plumb toksik 'chemtrailed' derdhet në qiell çdo vit   Vijat e bardha që shohim çdo ditë në qiell gjatë fluturimit të avionëve, dhe që  i konsiderojmë si re të zakonshme, a e dini çfarë janë në të vërtetë? Në [...]

Comments Off on Gjurmët e Bardha të Aeroplanëve

Kanceret më të përhapura

By | 2017-10-18T19:50:11+00:00 October 18th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Llojet më të përhapura të kancereve; Çfarë i shkakton dhe si t'i luftoni Kanceri ka shumë fytyra Fjala "i diagnostikuar me kancer" mund të shkaktojë një reagim të menjëhershëm; Trishtim, zemërim, dhe ndjenja e tronditjes, janë vetëm disa nga emocionet që rrëzojnë sistemin tuaj në sekondat e frazës së shqiptimit. Termi ‘kancer’ përfshin më shumë [...]

Epimedium

By | 2017-10-15T13:46:58+00:00 October 15th, 2017|Bime dhe Peme|

Epimedium; Për fertilitetin, qarkullimin dhe pastrimin e gjakut, kockat dhe nyjet, anti-plakje   Arabisht: أبيمديون كبير الأزهار Anglisht: Large flowered barrenwort, bishop's hat Emri shkencor: Epimedium grandiflorum L. Familja: Berberidaceae Epimedium grandiflorum është bimë brishtore shumëvjeçare, me gjatësi 30cm, me  gjethe të gjelbër në të kuqe në formë të zemrës, me lule rozë, të bardhë, [...]

Comments Off on Epimedium

Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit

By | 2017-10-15T12:38:18+00:00 October 15th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit Truri është organi më i rëndësishëm në trupin tuaj. Ai mban performancë optimale të sistemeve të trupit, deri në funksionimin e çdo qelize. Kur një pacient dëgjon termin "tumor" në kombinim me trurin e tij, ka panik dhe frikë të menjëhershme. Edhe një tumor i mirë (jo kanceroz) [...]

Comments Off on Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit

September 2017

Kërpudhat; Të dobishme apo të dëmshme?

By | 2017-09-28T20:08:20+00:00 September 28th, 2017|Bime dhe Peme|

Kërpudhat; Të dobishme apo të dëmshme? Kërpudhat janë konsumuar për mijëra vjet për qëllime gatimi dhe kurimi. Në gatim, ato shtojnë një shije të mirë dhe mund të përdoren si zëvendësues i mishit. Por, ndërsa kërpudhat shtojnë shije shtesë, disa besojnë se ato ofrojnë pak ose aspak vlera ushqyese. Çfarë janë kërpudhat? Kërpudhat shpesh konsiderohen [...]

Comments Off on Kërpudhat; Të dobishme apo të dëmshme?

Si të hiqni rrudhat dhe yndyrat e qafës

By | 2017-09-27T16:47:04+00:00 September 27th, 2017|Lëkura|

Mënyra të thjeshta si të hiqni rrudhat dhe yndyrat e qafës   Shumica e njerëzve nuk duan të bëhen, ose nuk duan të duken të vjetër, dhe duan të ruajnë një pamje më të re. Për këtë qëllim, njerëzit shpenzojnë shumë para për blerjen e produkteve të shtrenjta të bukurisë dhe i nënshtrohen trajtimeve të [...]

Comments Off on Si të hiqni rrudhat dhe yndyrat e qafës

Mbajtja e femijëve aktivë

By | 2017-09-24T21:15:37+00:00 September 24th, 2017|Arti Jetesës|

Ruani shëndetin dhe fizikun e fëmijëve duke i mbajtur ata aktivë Çdokush që ka parë fëmijët në një kënd lojërash e di se shumica janë aktivë dhe duan të lëvizin. Ajo që është e dukshme është se ngjitja në majë të një rrëshqitësje, ose lëkundja, mund t’i ndihmojë fëmijët për të qenë dhe për të [...]

Comments Off on Mbajtja e femijëve aktivë

Achyranthes Bidentate

By | 2017-09-24T20:09:54+00:00 September 24th, 2017|Bime dhe Peme|

Achyranthes bidentate; Bima më e mirë për qarkullimin e gjakut, artritin reumatoid dhe nervin shiatik   Arabisht: أشيرانثس بينيداتا بي Anglisht: Ox knee Emri shkencor: Achyranthes Bidentata L. Familja: Amaranthaceae Origjina e bimës është Azia dhe India. Ajo është nga burimet bazë të mjekësisë bimore. Farat e saj janë përdorur si ushqim plotësues në vitet [...]

Comments Off on Achyranthes Bidentate

Veprime që nuk duhet t’i bëni para gjumit

By | 2017-09-22T19:19:37+00:00 September 22nd, 2017|Arti Jetesës|

Veprime që nuk duhet t'i bëni para gjumit   A keni probleme me gjumin? Ka disa zakone që nxisin pagjumësi të cilat mund të jenë për t'u fajësuar. Fjetja e një gjumi të mirë natën është e rëndësishme për perceptimin tuaj, nivelin e energjisë dhe shëndetin e përgjithshëm. Gjithashtu nga kjo varet edhe aktiviteti ditor [...]

Comments Off on Veprime që nuk duhet t’i bëni para gjumit

8 Ushqimet më të mira për zorrët

By | 2017-09-16T19:56:52+00:00 September 16th, 2017|Aparati Tretjes|

8 Ushqimet më të mira për shëndetin e zorrëve Çdo gjë që ju hani kalon në traktin e tretjes. Membrana e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë tretjen e ushqimit. Përmbajtja e zorrëve ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e indeve. [...]

Comments Off on 8 Ushqimet më të mira për zorrët

Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

By | 2017-09-18T22:14:56+00:00 September 16th, 2017|Veshkat|

Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme   Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë gjithashtu një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, [...]

Comments Off on Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

8 Gjëra që duhet t’i hiqni nga dhoma juaj e gjumit

By | 2017-09-15T18:11:35+00:00 September 15th, 2017|Arti Jetesës|

8 Gjëra që duhet t'i hiqni nga dhoma juaj e gjumit Edhe pse një dietë e shëndetshme dhe stili i jetesës janë mënyra të mira për të parandaluar sëmundje të shumta e të rënda, ka edhe shumë gjëra që ju duhet të hiqni nga dhoma juaj e gjumit për të mbajtur shëndetin tuaj në kontroll. Llojet [...]

Comments Off on 8 Gjëra që duhet t’i hiqni nga dhoma juaj e gjumit

Efektet Emocionale të Kancerit

By | 2017-09-14T15:15:50+00:00 September 14th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Ballafaqimi me efektet emocionale të kancerit; Si t’i kapërceni ato?   Kanceri i prek pacientët fizikisht dhe emocionalisht. Diagnostikimi me kancer ju ballafaqon automatikisht me statistikat e këtij lloji të kancerit, shanset individuale për ta mundur atë dhe barrën financiare. Për shkak të natyrës së paparashikueshme të tij, njerëzit me diagnozë të kancerit përjetojnë frikë, [...]

Comments Off on Efektet Emocionale të Kancerit

Dalbergia Sissoo

By | 2017-09-18T22:38:24+00:00 September 12th, 2017|Bime dhe Peme|

Dalbergia Sissoo; Luftues i inflamacionit dhe qetësues i dhimbjeve   Arabisht: الساسم,  السرسوع Anglisht: Shisham, Indian Rosewood, Sisso Emri shkencor: Dalbergia Sissoo L Familja: Fabacea. Dalbergia Sissoo është pemë shumëvjeçare, me lartësi deri 25m, me trung të çrregullt, me gjethe alternative, me majë të mprehtë, me lule të dëndura e në grupe, me ngjyrë të [...]

Comments Off on Dalbergia Sissoo

7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme

By | 2017-09-11T21:47:29+00:00 September 11th, 2017|Lëkura|

7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme dhe të tonifikuar   Lëkura jonë shërben për shumë qëllime. Lëkura e fytyrës është veçanërisht e ekspozuar dhe qëndron në krye, prandaj ajo është aq e prirur për t’u dëmtuar. Disa nga faktorët kryesorë që dëmtojnë dhe shkaktojë probleme në fytyrë janë: - Stresi - Mungesa e gjumit - [...]

Comments Off on 7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme

Supë për të mundur lodhjen dhe stresin

By | 2017-09-11T00:44:10+00:00 September 11th, 2017|Ushqimi|

Supë për të mundur lodhjen dhe stresin   Kur keni lodhje, nganjëherë është shumë e vështirë për të detyruar veten të gatuani një vakt të mirë për ju ose familjen tuaj. Megjithatë, pikërisht kjo është ajo që ju nevojitet - një vakt i mirë i gatuar në shtëpi, që mund t'ju japë energji, t'ju ushqejë [...]

Comments Off on Supë për të mundur lodhjen dhe stresin

Crateva Nurvala

By | 2017-09-18T22:38:36+00:00 September 10th, 2017|Bime dhe Peme|

Crateva Nurvala; Për prostatën, shëndetin e veshkave, traktin urinar   Arabisht: كراتيفة نورفالية Anglisht: Varuna Emri shkencor: Crateva nurvala L Familja: Capparaceae Crateva është pemë e vogël, shumëvjeçare, me lartësi 15m, me trung të butë dhe kafe, majat e degëve janë të purpurta në të vedhë, me gjethe trifoliate, me lule të bardha, me ngjyrë [...]

Comments Off on Crateva Nurvala

Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve

By | 2017-09-18T12:35:08+00:00 September 9th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve?   Borxhi i studentit, çmimet e larta të shtëpive, pasiguria për një punë, ushqimi i shpejtë... Jeta e të rinjve shpesh nuk është aq mirë sa mund të duket, dhe tani ka diçka tjetër për të shtuar në listë: kancerin kolorektal. Deri tani mendohej [...]

Comments Off on Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!