80 Fakte interesante

 

Bota është një vend i çuditshëm! Gjërat zakonisht nuk ndodhin sipas planit, dhe rastësi të çuditshme zakonisht janë normale. Pra, nuk është për t’u habitur që do të ketë fakte të papritura për gjithçka, nga ushqimi e shëndeti, tek shkenca dhe historia.

Faktet e mëposhtme janë zgjedhur për zbavitje dhe edukim njëkohësisht

 1. Qeshja është padyshim një antidepresant i fuqishëm natyror.
 2. Acidi i stomakut është aq i fortë sa që mund të shpërbëjë edhe metalet.
 3. Në gjysmë ore, trupi i njeriut prodhon nxehtësi të mjaftueshme për të vluar 1.5 litër ujë.
 4. Truri i njeriut përdor të njëjtën sasi të energjisë sa një llambë 10 Vat.
 5. Truri i njeriut është i aftë të ruajë pesë herë më shumë informacion sesa wikipedia.
 6. Pasiviteti ose dembelizmi vrasin më shumë njerëz se pirja e duhanit.
 7. Njerëzit që qeshin rregullisht janë shumë më të shëndetshëm në krahasim me njerëzit që nuk e bëjnë këtë.
 8. Një person mund të mbijetojë pa ushqim për disa javë, por vetwm njëmbëdhjetë ditë pa gjumë.
 9. Në rast se bletët do të zhduken nga planeti jonë, qeniet njerëzore do të jenë të vdekura brenda rreth katër vitesh.
 10. Vendosja e qeseve me çaj të thatë në këpucët me erë të keqe ose çantat e palestrës, thithin aromën e papëlqyeshme.
 11. Njerëzit kanë më shumë gjasa për të përtypur ushqimin në anën e djathtë.
 12. Ka 2 gjëra që truri nuk mund t’i rezistojë pa dhënë alarm: rrezikut dhe ushqimit.
 13. Gjenetika ka një ndikim të madh në peshën dhe lartësinë e trupit.
 14. Fjetja pa jastëk ndihmon në mbajtjen e tendosjes më të fortë, si dhe ndihmon në reduktimin e dhimbjeve të shpinës.
 15. Në rast se qëndroni ulur për më shumë se njëmbëdhjetë orë në bazë ditore, ka një shans prej 50% që të vdisni brenda 3 viteve të ardhshme.
 16. Vishni gjithmonë këpucë të bukura, sepse ato në të vërtetë janë gjëja e parë që të tjerët vështrojnë me vetëdije tek ju.
 17. Në trupin e njeriut ka 60.000 kilometra enë gjaku.
 18. Nëse një grua shtatzënë ka dëmtim organesh, foshnja në barkun e saj dërgon qeliza burimore për të ndihmuar në riparimin e organit.
 19. Vetëm një person në çdo 2 miliardë njerëz jeton 116 vjet apo më shumë.
 20. Një person mund të jetojë pa ushqim për rreth një muaj, por vetëm rreth një javë pa ujë.
 21. Nëse sasia e ujit në trup zvogëlohet me vetëm 1%, do të ndiheni të etur.
 22. Mesatarisht, 12 të sapolindur u jepen prindërve të gabuar çdo ditë.
 23. Ju nuk mund të vrisni veten duke mbajtur frymën tuaj.
 24. Është e pamundur të teshtisni me sy hapur.
 25. Sa më shumë të përqendrohesh për të fjetur, aq më pak gjasa ka që të flesh.
 26. Gratë kanë dy herë më shumë receptorë dhimbjeje në trupin e tyre sesa meshkujt, por një tolerancë shumë më të lartë të dhimbjes.
 27. Goja prodhon rreth një litër pështymë çdo ditë!
 28. Truri juaj ndonjëherë është më aktiv kur jeni në gjumë sesa kur jeni zgjuar.
 29. Enët e gjakut të një të rrituri mund të rrethojnë katër herë ekuatorin e Tokës.
 30. Trupat japin një sasi të vogël drite që është shumë e dobët për syrin për ta parë.
 31. Një person mesatar ka 67 lloje të ndryshme të baktereve në bark.
 32. Ju humbni rreth 4 kg qeliza të lëkurës çdo vit!
 33. Bebet nuk derdhin lot deri sa të jenë të paktën një muaj.
 34. Zemra e njeriut rreh më shumë se 3 miliard herë në një jetëgjatësi mesatare.
 35. Mushkëria e majtë është rreth 10% më e vogël se ajo e djathtë.
 36. Dhëmbët e njeriut janë po aq të forta sa dhëmbët e peshkaqenëve.
 37. Shkencëtarët vlerësojnë se hunda mund të njohë një trilion aroma të ndryshme.
 38. Njerëzit janë të vetmet lloje të njohura që skuqen.
 39. Gjaku përbën rreth 8% të peshës trupore.
 40. Njerëzit kanë një “refleks zhytës” që mbyll funksionet trupore kur zhyten në ujë për të parandaluar mbytjen.
 41. Një fëmijë 4 vjeçar me inteligjencë mesatare bën rreth 450 pyetje në ditë.
 42. Ka lloje të caktuara të tumoreve që mund të rritin dhëmbët dhe flokët e tyre – quhen teratomas.
 43. Truri mund të mbijetojë për 5 deri në 10 minuta pa oksigjen.
 44. Zorra e vogël është afërsisht 23 metra e gjatë.
 45. Një e katërta e kockave janë në këmbë.
 46. Ti je më i gjatë në mëngjes se në mbrëmje.
 47. Ju nuk mund të merrni frymë dhe të gëlltitni në të njëjtën kohë.
 48. Ndërsa zgjoheni, truri juaj prodhon energji të mjaftueshme për të ndezur një dritë.
 49. Në termat e kamerave, syri i njeriut është rreth 576 megapixel.
 50. Qimet e fytyrës rriten më shpejt se çdo qime tjetër në trup.
 51. Burrat djegin yndyrë më shpejt se gratë me një normë prej rreth 50 kalori në ditë.
 52. Nga mosha 60 vjeç, shumica e njerëzve do të kenë humbur gjysmën e shijes.
 53. Sytë mbeten në të njëjtën madhësi pas lindjes, por hunda dhe veshët kurrë nuk ndalen së rrituri.
 54. E vetmja pjesë e trupit tuaj që nuk ka furnizim me gjak është kornea e syrit. E merr oksigjenin e saj direkt nga ajri.
 55. Të gjithë kanë një sy të fortë dhe një sy të dobët.
 56. Skeleti vazhdon të ripërtërihet çdo dhjetë vjet, që do të thotë që çdo dhjetë vjet do të keni një skelet të ri.
 57. Personi mesatar humbet mes 60 dhe 100 fije të flokëve çdo ditë.
 58. Treqind milionë qeliza të trupit vdesin çdo minutë.
 59. Trupi përmban hekur të mjaftueshëm për të bërë një gozhdë 8 cm të gjatë.
 60. Lloji i gjakut ‘O’ është lloji më i shpeshtë i gjakut në botë.
 61. Lotët dhe mukoza përmbajnë një enzimë të quajtur lizozimë, e cila thyen muret qelizore të shumë llojeve të baktereve.
 62. Është e pamundur që të gudulisni veten.
 63. Ju zhvilloni më shumë dyll kur keni frikë.
 64. Sa më e lartë të jetë inteligjenca juaj, aq më shumë ëndërra do të shihni.
 65. Buzët janë të kuqe për shkak të një numri të madh të kapilarëve të fshehur nën lëkurë.
 66. Duhet të përdorni 200 muskuj për të bërë një hap të vetëm.
 67. E vetmja pjesë e trupit që nuk mund të riparojë vetveten është dhëmbi.
 68. Njeriu përdor 43 muskuj për t’u vrenjtur, por vetëm 17 për buzëqeshje!
 69. Më shumë se 9 nga 10 sëmundje shkaktohen ose acarohen nga stresi.
 70. Në moshën 60 vjeç, 40% e grave dhe 60% e meshkujve do të gërhijnë rregullisht.
 71. Zorra e vogël është organi më i madh i brendshëm.
 72. Muri i stomakut rinovohet çdo 3-4 ditë.
 73. Sipërfaqja e një mushkërie të njeriut është afërsisht e njëjtë me atë të një fushe tenisi.
 74. Mëlçia ka mbi 500 funksione unike.
 75. Fëmijët rriten më shpejt në pranverë.
 76. Sytë tuaj mund të dallojnë rreth 10 milionë ngjyra të ndryshme.
 77. Kujtesa ndikohet nga pozicioni i trupit, që do të thotë se ju kujtoheni ndryshe kur jeni duke qëndruar në këmbë dhe ndryshe kur jeni ulur.
 78. Truri mund t’ju bëjë të mendoni se jeni duke dëgjuar zhurma me zë të lartë në një gjendje të njohur si ‘sindroma e kokës shpërthyese’.
 79. Gjurmët e gishtërinjve janë në gjendje të ripërtërihen.
 80. Sytë tuaj e shohin botën me kokë poshtë, por truri automatikisht e korrigjon atë për ju.