8 Mënyra për të shmangur infeksionet e traktit urinar në mënyrë natyrale

 

Pa dyshim, infeksionet e traktit urinar janë të pakëndshme, të dhimbshme dhe (për fat të keq) shumë të zakonshme për shumë njerëz. Si rregull i përgjithshëm, shanset për të zhvilluar një infeksion të traktit urinar (UTI) janë më të larta tek femrat duke vlerësuar se deri në 60% e të gjitha grave do të përjetojnë një UTI në një moment të jetës së tyre.

Dhe, ndërsa mjekësia perëndimore e adreson UTI me antibiotikë, këto mund të shkaktojnë efekte anësore toksike – si dhe të kontribuojnë në krizën e shëndetit në zhvillim të rezistencës ndaj antibiotikëve. Është e qartë se janë të nevojshme metoda natyrale jo-toksike të parandalimit dhe trajtimit.

Këtu, ne do të përqendrohemi në një shumëllojshmëri të ushqyesve natyrorë, bimëve dhe strategjive të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të shmangni një UTI – ose të ndihmoni në parandalimin e përsëritjes.

Paralajmërim! UTI i patrajtuar mund të përparojë drejt infeksioneve serioze të veshkave!

UTI shkaktohet kryesisht nga bakteret patogjene, me dy tipe – E. coli dhe S. saphrofyticus – që përbëjnë rreth 80% të të gjitha rasteve.

UTI zakonisht përfshihen në dy kategori – i poshtëm dhe i sipërm. Ndërsa infeksionet e traktit urinar të poshtëm mund të trajtohen vetvetiu, ato që kalojnë pa u vetëtrajtuar herë pas here mund të çojnë në infeksione më serioze të traktit urinar – të cilat përfshijnë veshkat dhe ureterët. Nga ana tjetër, këto mund të çojnë në sepsis kërcënues për jetën.

Simptomat e një UTI të poshtëm përfshijnë dhimbjen e djegies në urinim, urinimin e shpeshtë dhe urinën e errët, të kuqërremtë ose me erë. Dhimbja dhe ethet e legenit gjithashtu mund të jenë të pranishme.

Simptomat e një infeksioni të traktit urinar të sipërm përfshijnë të vjella, ethe dhe dhimbje në krahë.

1. Mos harroni vlerën e lëngut të boronicës

Studimet kanë treguar se konsumi i lëngut të boronicës është i lidhur me më pak UTI – dhe se lufton infeksionin nga mekanizma të shumtë. Së pari, boronicat janë të pasura me antocianina që luftojnë sëmundjet – të cilat kanë cilësi të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Për më tepër, studimet sugjerojnë se acidi quinik në boronicë rrit nivelin e acidit hipurik – një agjent natyror antibakterial – në urinë. Por dhurata kryesore e lëngut të boronicës për shëndetin e traktit urinar është se parandalon ngjitjen e baktereve në mukoza, duke i lejuar ato të derdhen në mënyrë të padëmshme nga sistemi.

Kjo cilësi ndihmon gjithashtu në parandalimin e grumbullimit të bashkësive të mëdha të baktereve, duke parandaluar kështu rritjen e biofilmave rezistente ndaj trajtimit. Për përfitim maksimal, kërkoni lëng boronice të paëmbëltuar, të pastër, organik. Shmangni “koktejet” e lëngut të boronicës, të cilat mund të përbëhen nga lëngje inferiorë.

Përveç kësaj, ekspertët e shëndetit natyror këshillojnë pirjen e rreth 350ml në ditë me lëng boronice për të ndihmuar në parandalimin e UTIs. Nëse lëngu i freskët i boronicës është shumë i kushtueshëm për ju, tabletat e boronicës mund të jenë po aq efektive për disa njerëz.

2. Parandalo kërcënimin e UTI me vitaminë C

Pasja e niveleve optimale të vitaminës C është një nga themelet e parandalimit të sëmundjeve dhe shëndetit të mirë, pasi kjo vitaminë thelbësore e tretshme në ujë është absolutisht thelbësore për një sistem të shëndetshëm imunitar. Vitamina C, e njohur edhe si acid askorbik, lufton sëmundjen përmes vetive të saj të shquara antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Vitamina C është një aleat veçanërisht i vlefshëm kur bëhet fjalë për të mënjanuar UTI – të cilën e bën duke acidifikuar urinën, një proces që konverton nitritet bakteriale në oksid nitrik që shkatërron bakteret.

Konsumoni ushqime që përmbajnë sasi të lartë të vitaminës C, që i gjeni këtu.

3. Merrni energji nga Probiotikët

Probiotikët, organizmat e gjallë që ndihmojnë për të promovuar mbijetesën dhe funksionimin e baktereve të dobishme, mund të jenë miku juaj më i mirë kur bëhet fjalë për shëndetin e traktit urinar. Shumë studime tregojnë se probiotikët mund të kryejnë një “dredhi” kundër UTI-ve, duke i luftuar ato në tre mënyra të ndryshme.

E thënë thjesht, probiotikët parandalojnë që bakteret të përmbahen në qelizat e mitrës, ndërsa prodhojnë kimikate natyrale antibakteriale (bakteriocina). Dhe, më në fund, probiotikët konkurrojnë me bakteret patogjene për burime energjie.

Ju mund të ndihmoni veten kundër UTI duke ngrënë sasi të shëndetshme të ushqimit probiotik, të tilla si kombucha, miso, turshi lakre të freskët, djathra të papërpunuar dhe kos me kultura të gjalla.

Për plotësimin e probiotikut, ne rekomandojmë produktin bimor shumë funksional ProbioHerb.

4. Mbroni shëndetin urinar me ekstrakte të farës së kungullit

Ngrënia rregullisht e farave të kungullit – ose duke marrë ekstrakte të farave të kungullit – mund të ofrojë një mbrojtje kundër UTI-ve.

Rezulton që acidet yndyrore në këto farëra të shijshme të vogla kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore që luftojnë kundër sëmundjeve. Jo vetëm kaq, por ato kanë treguar se përmirësojnë tonin e fshikëzës dhe mbështesin funksionin e shëndetshëm të fshikëzës dhe urinimin.

5. A po shkoni në banjë si duhet?

Disa ditë janë aq shumë të zëna saqë madje duket e vështirë të gjesh kohën për të shkuar në banjë.

Sidoqoftë, “mbajtja e urinës” nuk është e mirë për shëndetin e fshikëzës. E thënë thjesht, kur ndjeni nevojën për të urinuar, është koha për një vizitë në banjë. Në fakt, është ideale të urinoni të paktën një herë në 2-3 orë në ditë për të siguruar heqjen e duhur të produkteve të mbeturinave të padëshiruara.

Ky është një paralajmërim veçanërisht i rëndësishëm nëse jeni femër. Studimet kanë treguar që gratë që vonojnë urinimin për më shumë se një orë pas urgjencës, kanë një rrezik të rritur nga UTI.

6. Hidratimi i shëndetshëm; Përdorni “terapi të lëngshme” kundër UTI-ve

Këtu keni një strategji të thjeshtë për të mposhtur UTI-të: Pini shumë ujë të pastruar gjatë gjithë ditës. Arsyeja, sigurisht, është se kjo ndihmon në rrafshimin e baktereve nga trakti urinar.

Dhe, është e bazuar shkencërisht: E kundërta e hidratimit të mirë – konsumi i ulët i lëngjeve dhe urinimi i rrallë që rezulton – është e lidhur drejtpërdrejt me një rrezik të rritur të UTI-ve.

7. Vishni rroba të rehatshme

Ekspertët këshillojnë promovimin e shëndetit të traktit urinar duke shmangur veshjet e ngushta, shtrënguese dhe zgjedhjen e të brendshmeve të pambukut të rehatshme.

8. Merrni ndihmë nga UTI-CLEAR

Lulëzimet shumëngjyrëshe të Hibiscus, një nga përbërësit aktivë të UTI-CLEAR, janë më shumë sesa vetëm shtesa tërheqëse të peizazheve subtropikale. Lulet dhe gjethet e bimës së hibiscus përmbajnë përbërës antibakterial, antifungal dhe antioksidues që ndihmojnë në dekurajimin e UTI-ve.

Ekstraktet e Hibiscus kanë një efekt diuretik, duke ndihmuar në shpëlarjen e baktereve dhe pastrimin e sistemit urinar.

Por superfuqia speciale e UTI-CLEAR kundër UTI-ve është përmbajtja e tij agjentë të fortë natyror antibacterial, të cilat kanë treguar se janë efektivekundër baktereve të zakonshme UTI-shkaktuese.

Një këshillë përfundimtare: Pasi të keni përdorur banjën, përdorni ujë nga para dhe mbrapa, “standardin e artë” të këshillave të modës së vjetër (por praktike) për të shmangur UTI-in e bezdisshëm.

UTI janë ngjarje të pakëndshme, që mund të paraqesin rreziqe serioze për shëndetin. Për fat të mirë, këto lëndë ushqyese, bimë dhe strategji jo-toksike mund t’ju ndihmojnë të ulni në mënyrë dramatike rrezikun e përjetimit të tyre.