5 Zakone që mund t’ju bëjnë të dukeni më të vjetër se sa jeni

 

Ne nuk mund të zbulojmë burimin e rinisë, por ne e dimë shkallën në të cilën plakemi – mënyrën se si dukemi ndërsa plakemi – dhe kjo varet shumë nga mënyra e jetesës. Bërja e ndryshimeve të vogla në rutinën e përditshme mund të korrë përfitime të mëdha si më pak rrudha, më pak inflamacion dhe lëkurë më të ndezur.

Qëndroni larg këtyre zakoneve për t’u dukur më të shëndetshëm dhe më të rinj.

  1. Pirja e duhanit

Nuk është sekret që pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin – dhe mund të çojë në emfizemë, sëmundje të zemrës dhe shumë lloje të kancerit – por a e dini se duhani ndikon edhe në pamjen tuaj? Pirja e duhanit është ndoshta një nga gjërat më të këqija që mund të bësh. Ai shkakton rrudha, e bën personin të duket më i zbehtë dhe krijon linja vertikale rreth buzëve. Toksinat në cigare mund të prishin gjithashtu elasticitetin e lëkurës, gjë që çon në zbehje. A jeni gati për ta lënë duhanin?

  1. Moslarja e fytyrës gjatë natës

Lëkura duhet të marrë frymë dhe të rregullojë veten gjatë natës, kështu që është e rëndësishme të lani papastërtitë dhe grimin që grumbullohet gjatë gjithë ditës. Kalimi në rutinën tuaj të natës – veçanërisht nëse vendosni grim – mund të çojë në çarje, acarim, një çehre të zbehtë, infeksione të syve dhe rrudha të parakohshme. Ju duhen vetëm 30 sekonda larje me një pastrues të butë për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe të gjallë, kështu që e bëni atë një domosdoshmëri para gjumit.

  1. Ndjenja e stresit

Asgjë nuk mund ta bëjë trupin të plaket më shpejt se sa shqetësimi i vazhdueshëm, ankthi dhe stresi. Në fakt, studimi sugjeron që stresi është i lidhur me telomeret e shkurtuar, një komponent kromozom që shoqërohet me plakjen qelizore. Kur një telomere është varfëruar, qeliza shpesh vdes, duke shpejtuar procesin e plakjes; disa hulumtime kanë zbuluar se njerëzit me stres të lartë të lidhura me punën kanë telomeret më të shkurtër. Plus, stresi mund të rrisë presionin e gjakut, të plakojë trurin dhe të prishë gjumin. Mësoni si të identifikoni dhe menaxhoni stresorët tuaj dhe praktikoni frymëmarrje të thellë dhe meditim për të shpërndarë efektet e tyre.

  1. Prerja e të gjitha yndyrnave

Sado të shijshme të jenë proshutat dhe gjalpi, është e mençur të kufizoni yndyrnat e ngopura dhe trans – yndyrnat që mund të rrezikojnë nga sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru. Kaloni menjëherë në yndyra të shëndetëshme. Salmoni, arrat, avocado, vaj kokosi dhe vaj i ullirit përmbajnë yndyrna të mira si omega-3 dhe yndyrë të pangopur. Këto lloje yndyrnash qetësojnë inflamacionin, ulin rrezikun e sulmit në zemër dhe mbajnë flokët, lëkurën dhe nyjet tuaja të shëndetshme.

  1. Mos fjetja mjaftueshëm

Kontrollimi i artikujve nga lista e detyrave tuaja, në vend që të flini një natë të mirë, është më e dëmshme sesa mendoni. Më shumë se një e treta e njerëzve nuk marrin sasinë e rekomanduar të gjumit për një natë. Kur flemë, sistemi parasimpatik merr përsipër dhe e lejon trupin të riparohet vetë. Humbja e orëve të gjumit mund të çojë në presion të lartë të gjakut, shtim në peshë dhe diabet – për të mos përmendur qarqet nën sy dhe një çehre të mërzitshme. Synoni shtatë deri në nëntë orë çdo natë.