Përdorni këto 5 vajra esencial për të përmirësuar cilësinë e gjumit

 

Aromaterapia ka qenë përdorur prej kohësh për problemet e gjumit, në sajë të aftësisë së saj për të ndihmuar një person të ndihet i qetë dhe i relaksuar. Këtu janë pesë vajra esenciale që mund të përdorni për të kaluar një gjumë të mirë:

  1. Vaj Lavender: Vaj Lavender është një nga vajrat esenciale më popullore për gjumë dhe relaksim, si dhe kundër ankthit. Aroma qetësuese e tij është studiuar gjerësisht dhe raportohet të ketë anxiolytic, një reduktues ankthi dhe antidepresant. Studime të tjera gjithashtu raportuan se Aromaterapia me vaj livando mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve. Hulumtimet se ky vaj ka efekte sedative që ju ndihmojnë të flini më mirë dhe të rritni vigjilencën e ditës.
  2. Vaj Drusandali : Drusandali ka një aromë të këndshme dhe është përdorur prej kohësh për nxitjen e relaksimit dhe lehtësimin e ankthit. Përveç kësaj, vaj esencial i dru sandalit është raportuar të ketë efekte qetësuese, të cilat reduktojnë zgjimin dhe rrisin sasinë e lëvizjes jo të shpejtë të syrit (NREM). Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se ai nxit relaksim të menjëhershëm dhe vigjilencë në disa njerëz. Nëse jeni një nga këta njerëz, mos e përdorni para shtratit, por mund ta përdorni gjatë ditës për të qëndruar vigjilent dhe të relaksuar.
  3. Vaj Vanilla: Vaj esencial i Vanillës ka një aromë të ëmbël që është tërheqës për shumë njerëz. Ai ka qenë përdorur prej kohësh nga njerëzit për relaksim dhe lehtësim stresi. Përveç kësaj, mund të ketë efekte qetësuese në trup, zvogëlon hiperaktivitetin dhe shqetësimet, qetësion sistemin nervor dhe madje edhe ul presionin e lartë të gjakut. Është gjithashtu i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga ankthi ose depresioni pasi ofron relaksim dhe përmirëson gjendjen shpirtërore.
  4. Vaj Jasmine: Vaj esencial i Jasminës ka aromë të ëmbël, që duket të ketë një efekt të fortë të nxitjes së gjumit. Studiuesit raportojnë se ai rrit cilësinë e gjumit, zvogëlon shqetësimin gjatë gjumit dhe rrit vigjilencën e ditës. Përveç kësaj, është raportuar të lehtësojë ankthin.
  5. Vaj Trëndafili: Vaj trëndafilit merret nga bima Rosa Damascena. Përveç promovimit të gjumit, ky vaj esencial zakonisht përdoret si një ilaç për ankth, depresion, dhimbje koke, simptoma të menopauzës, dhimbje menstruale dhe migrenë. Gjithashtu besohet të zvogëlojë stresin, dhe të përmirësojë gjendjen shpirtërore.

Si t’i përdorni vajrat esencial për gjumin

Mund të përdorni vajra esenciale për gjumë në mënyra të ndryshme, të cilat përfshijnë:

  • Aplikoni disa pika në një pjesë të veçantë të trupit tuaj dhe masazhoni atë zonë.
  • Fërkoni disa pika në duart tuaja dhe nuhatini ato.
  • Shtoni disa pika vaj esencial të kombinuar me kripë deti ose sodë, në një banjë të ngohtë.
  • Komboni vajin esencial me ujë në një shishe dhe spërkateni në ajër ose mbi krevat.

Produkti bimor Anti-Anxiety per gjume cilesor