5 Kimikate të rrezikshme që gjenden në kremrat kundër Diellit; Ja zgjidhja ideale

 

Lëkura është organi më i madh i trupit, por pak njerëz e kuptojnë rëndësinë e saj për shëndetin. Ndërkohë që zemra, mëlçia dhe veshkat janë të domosdoshme të funksionojnë siç duhet, gjithashtu është e rëndësishme mbrojtja e lëkurës nga rrezatimi dhe ndotësit e ashpër mjedisorë.

Tani, ndoshta ndoshta po mendoni për kremin kundër diellit, produkti  kryesor në këtë drejtim, i cili ndihmon për të mbrojtur shtresën e jashtme të lëkurës nga efektet dëmtuese të rrezatimit UV. Megjithatë, kremi konvencional kundër diellit përmban një numër përbërësish kimikë që në të vërtetë mund të jenë të dëmshëm jo vetëm për lëkurën por edhe për shëndetin në përgjithësi.

Më poshtë gjeni 5 kimikatet më të rrezikshme që gjenden në kremrat kundër diellit

  1. Avobenzone

Avobenzone është një agjent primar në kremrat e diellit për shkak të efektshmërisë së tij në absorbimin e rrezeve ultravjollcë (UV). Ai  është konsideruar një kimik relativisht i sigurt, por kërkimet e fundit sugjerojnë ndryshe. Avobenzone degradon në diell, duke rezultuar në lirimin e radikaleve të lira që mund të rrisin rrezikun e kancerit. Gjithashtu, radikalet e lira janë të njohura për të përshpejtuar plakjen e lëkurës.

  1. Aromatizues

Kremrat e diellit shpesh injektohen me një shumëllojshmëri aromash artificiale, si mjet për ta bërë produktin më tërheqës dhe tolerues ndaj shqisave. Lista e kimikateve që prodhojnë aroma të përdorura për këtë qëllim është e madhe – mbi 1.500 – dhe rrallë do të shihni emrin kimik të një arome në një etiketë, pasi shumë kimikate janë të grupuara së bashku nën termin ombrellë “aromë artificiale”. Çrregullimet e sistemit nervor, alergjitë dhe defektet e lindjes janë disa nga shqetësimet tronditëse që janë të lidhura me aromat artificiale.

  1. Oxybenzone

Oxybenzone dhe avobenzone funksionojnë në mënyrë të ngjashme, dhe të dyja janë gjetur në shumicën e kremrave komerciale. Ndërsa të dy absorbojnë rrezet e diellit në mënyrë që të mos depërtojnë në lëkurë, oxybenzone është më shumë toksik se avobenzone. Ky kimik mund të jetë prapa ritmeve të rritura të melanomës, kancerit të lëkurës, që shumica e njerëzve po përpiqen të shmangin duke përdorur sunscreen! Gjithashtu është e lidhur me alergjitë, çrregullimet e hormoneve dhe dëmtimet e qelizave.

  1. Paraben-ët

Parabenët janë përdorur zakonisht si ruajtës në sunscreen, si dhe në një shumëllojshmëri të produkteve të kujdesit personal dhe të bukurisë. Ekzistojnë 18 lloje të ndryshme, dhe ju mund t’i vëzhgoni lehtësisht në shumicën e etiketave, sepse të gjitha përmbajnë fjalën “paraben” në nomenklaturën e tyre kimike. Ajo që i bën ata të rrezikshëm është se janë pengues të estrogjenit. Parabenët janë shoqëruar me infertilitet, zhvillim jonormal të testikujve, obezitet, astmë, alergji, tumore beninje të mitrës ose traktit të tretjes dhe kancer të gjirit.

  1. Vitamina A

Duke pasur parasysh se është një lëndë ushqyese e nevojshme, mund të duket e çuditshme që vitamina A të renditet si shqetësim. E vërteta tronditëse është se kur vitamina A – shpesh në formën e retinil palmitat – ekspozohet ndaj dritës UV, krijon radikalet e lira që mund të shkaktojnë mutacione gjenetike që në fakt rrisin rrezikun e kancerit. Përdorimi i përditshëm i palmitatit Retinyl nga një grua shtatzënë, mund gjithashtu të jetë toksike për zhvillimin e fetusit. Ajo ka qenë e lidhur me ënjtjen e trurit, zhvillimin e toksicitetit , ndryshimet qelizore dhe toksicitetin e organeve. Retinyl palmitate prodhon specie të tepërta reaktive të oksigjenit të cilat mund të çojnë në vdekjen e qelizave, dhe përbërja mund të përfshihet gjithashtu në sëmundjet kardiovaskulare.

Zgjedhja ideale

– Vishuni me ngjyra të hapura por më e mirë është ngjyra e bardhë pasi ajo i reflekton rrezet e diellit.

– Vendosni kapele me ngjyrë të çelur ose përdorni çadrën.

– Pini 2 ose më shumë litra ujë në ditë për të zëvëndësuar ujin e humbur nga djersët.

– Vendosni syze; ngjyra më e mirë është kafe sepse parandalon depërtimin e rrezeve të dëmshme të diellit.

– Bërja dush disa herë në ditë për të ftohur trupin dhe për të pastruar poret e trupit.

– Përdorja e kremit natyral për të ruajtur lëkurën nga dielli, duke e ditur se disa produkte kanë efekte të dëmshme për lëkurën  kur bien në kontakt me diellin.

– 20% e njerëzve i prekin alergji të ndryshme ndaj substancave që gjenden në kremrat kundër diellit. Deri më sot nuk ka asnjë produkt që të mbron 100% nga dielli. Rreziku i prekjes nga kanceri i lëkurës, rrudhat e parakohshme apo djegiet është i lartë sidomos nëse qëndron gjatë në diell dhe në orët kur dielli lëshon rrezet e dëmshme.

– Për sa i përket atletëve, nuk këshillohet që të kryejnë ushtrime në ambjent të nxehtë.

– Koha më e mirë e ekspozimit në diell është në orët e para të mëngjesit dhe para perëndimit të diellit.

Vajrat natyralë dhe organik janë një zgjedhje ideale, pasi nuk përmbajnë përbërës kimik ose substanca të tjera të rrezikshme.

Ka disa vajra esenciale dhe përbërës të tjerë natyralë që sigurojnë mbrojtje nga rrezet e dëmshme të diellit.

Vaj kokosit – përmban vetitë natyrale SPF.

Butter Shea – natyrisht mbron lëkurën, duke e bërë atë të përsosur si një krem ​​kundra diellit.

Vaj i jojobës, vaj i lulediellit ose vaj i susamit – absorbohen lehtë në lëkurë dhe gjithashtu sigurojnë një mbrojtje natyrale.

Vaj Eukalipti dhe vaj livando – qetësojnë dhe riparojnë lëkurën e dëmtuar.

Mos përdorni vajra esenciale të agrumeve, pasi ato mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj dritës së diellit.

Recetë natyrale për ruajtjen nga rrezet e dëmshme të diellit

Përbërësit

  • 30 ml vaj kokosi.
  • 25 ml butter shea.
  • 5 ml vaj jojoba, susami ose luledielli.
  • 30 pika vajra esenciale, si psh- 15 pika vaj livando, 10 pika eukalipt, 5 pika vaj mente.

Mënyra e përgatitjes

Vendosini përbërësit në një tenxhere të vogël dhe vendoseni mbi një tenxhere tjetër në të cilën po zien uji, dhe lërini përpërësit deri sa të shkrijnë, më pas e vendosni përbërjen në një enë qelqi me kapak dhe ruajeni në frigorifer.

Përdorimi

Aplikojeni lirisht në lëkurë para se të dilni në diell.

Afati i ruajtjes së këtij kremi natyral është rreth 6 muaj.